Wyzwania Przemysłu 4.0

Zdaniem naszego eksperta, przy unowocześnianiu instalacji do standardu Przemysłu 4.0 , przedsiębiorstwa reprezentują najczęściej dwa stanowiska:

  • Wdrożenie IoT jest zbyt trudne i nie podejmujemy się tego.
  • Zrobimy wszystko we własnym zakresie.

Ze względu na to, że każda warstwa pełnego wdrożenia musi opierać się na hardware, software oraz integracji między tymi elementami, a sam rozwój najwyższych warstw (User Interface, Wnioskowanie) zajmuje minimum rok, wykonywanie wszystkich czynności we własnym zakresie nie przynosi pożądanego efektu. W tej chwili można zaobserwować na rynku wiele rozpoczętych projektów, bez ukończonego produktu, gotowego do sprzedaży.

Ponadto wydaje się, że twórcy obecnych produktów IoT nie zawsze rozumieją, jak skutecznie sprzedawać usługę. Celem jest masowa dystrybucja gotowego produktu. Finalna usługa dla klienta końcowego powinna być prosta i gotowa do zakupu, jak w supermarkecie, a nie przez leasing, raty, skomplikowane umowy, warunki użytkowania i ubezpieczenia. W cenę gotowego produktu powinno być wkalkulowane całe ryzyko.

Wychodząc na przeciw tym problemom na rynku wykształciła się potrzeba gotowej do użycia platformy typu Fog Computing (zintegrowanego hardware’u i software’u) takich jak iModCloud Ecosystem. Łączy ona urządzenia końcowe (czujniki, maszyny produkcyjne) z logiką zawartą w kontrolerach (tzw IoT gateway) z warstwą Cloud Computing (Big Data, Wnioskowanie, User Interface).


Wypowiedź naszego eksperta ukazała się w dodatku Fabryka 4.0 do grudniowego wydania Control Engineering.

Sprawdź też:

 

Udostępnij:  FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail    Znajdź nas na:  twitterlinkedinrssyoutubetwitterlinkedinrssyoutube